Skra
-:- Olimpia Grudziądz

W mediach o Olimpii

Napisał
Piłkarze Olimpii wygrali z GKS-em Katowice Piłkarze Olimpii wygrali z GKS-em Katowice fot. Kamil Zieliński / OlimpiaGrudziadz.com

Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli piłkarze Olimpii Grudziądz. Jak wynik z GKS-em Katowice skomentowały media?

Nowości: Biało - zieloni góra w pojedynku dwóch ekip, dla których obecny sezon zaczął się bardzo słabo

Piłkarze Olimpii pokonali przed własną publicznością 1:0 GKS Katowice, w meczu 9. kolejki I ligi. Jedynego gola zdobył Kamil Kurowski.

Gospodarze lepiej rozpoczęli sobotnią potyczkę, która dla obu ekip miała duże znaczenie i miała być początkiem wychodzenia z kryzysu. Już w 8. minucie groźnie zza pola karnego uderzał Donald Djousse. W odpowiedzi w dogodnej sytuacji pomylił się Wojciech Trochim.

Drugi gol Kurowskiego

W 36. minucie ten ostatni otrzymał świetne dośrodkowanie od Rafała Pietrzaka, ale kapitalną interwencją popisał się Bartosz Fabiniak. Minutę później na prowadzenie miejscowych wyprowadził Kamil Kurowski, którego strzał zza linii pola karnego po rykoszecie znalazł drogę do bramki katowiczan. To drugi z rzędu gol młodego pomocnika w potyczce u siebie.

Po zmianie stron Bartosz Iwan, który wszedł za Trochima, mógł wyrównać, jednak znów dobrze zaprezentował się Fabiniak. Chwilę później doskonałą szansę na podwyższenie prowadzenia zmarnował Djousse, który w sytuacji sam na sam trafił prosto w Rafała Dobrolińskiego.

Do końca były szanse

Na kwadrans przed końcem na listę strzelców mógł wpisać się Wojciech Reiman, ale jego strzał obronił bramkarz ekipy gości. Z kolei na dwie minuty przed upływem regulaminowego czasu gry przyjezdni popełnili fatalny błąd we własnym polu karnym, lecz biało - zieloni nie skorzystali z prezentu. Ostatecznie jednak to oni zwyciężyli 1:0 i mogli dopisać sobie trzy kolejne punkty do ligowej tabeli.

Olimpia wciąż jest w strefie spadkowej I ligi, ale po ostatnim zwycięstwie lepsze humory w obozie grudziądzan wróciły.

Gazeta Pomorska: Olimpia wreszcie wygrała. Gol Kamila Kurowskiego dał zwycięstwo nad GKS

Ponad miesiąc fani zespołu z Grudziądza musieli czekać na kolejne zwycięstwo. 15 sierpnia świętowali wygraną nad Stomilem Olsztyn.

Po dotkliwej porażce z Wisłą 0:3 w Płocku trener Artur Skowronek dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie. Na prawej obronie zamiast Pawła Kowalczyka zagrał Adrian Bielawskiego. Zmiany były również na skrzydle. Patryka Skóreckiego zastąpił Robert Szczot. Tyle, że zagrał na lewej flance, a na prawą powędrował Marcin Kaczmarek. Jedynym napastnikiem był Donald Djousse, który wystąpił zamiast Adama Cieślińskiego.

Oznaki poprawy

Od początku w grze grudziądzan było widać oznaki dużej determinacji, by przerwać złą passę. Biało - zieloni byli dobrze zorganizowani, przechwytywali większość piłek, konstruowanie ataków wyglądało nawet nieźle, ale brakowało finalizacji pod bramką katowiczan. Oznaką poprawy było też przeniesienie gry na połowę rywali. Ci sporadycznie przedostawali się pod bramkę Olimpii. Najgroźniej było po stałych fragmentach gry. Po rzucie wolnym do główki doszedł Wojciech Trochim. Jednak kapitalną interwencją popisał się Bartosz Fabiniak.

- Od tego przecież jestem, by coś tam wyciągnąć i nie dać się zaskoczyć - mówił bramkarz grudziądzkiej drużyny.

Gol z dedykacją

Jego parada dała impuls piłkarzom z pola, którzy przeprowadzili bramkową akcję. Sfinalizował ją strzałem z dystansu Kamil Kurowski. To było drugie trafienie środkowego pomocnika w bieżącym sezonie.

-Ten gol bardzo mnie cieszy, bo dał nam zwycięstwo - przyznał Kurowski. - Jednak najważniejsze jest, że w końcu wygraliśmy. Byliśmy mocno zdołowani po tych porażkach. W końcu się udało zagrać na zero z tyłu i obronić skromne prowadzenie, co dało nam upragnione trzy punkty - dodał pomocnik biało - zielonych, który gola dedykował swojej dziewczynie.

Zabrakło wykończenia

Po przerwie spotkanie się wyrównało, ale to grudziądzanie mieli lepsze okazje do podwyższenia prowadzenia. Jednak byli mało zdecydowanie pod bramką, a w kilku przypadkach źle rozwiązali kontrataki. Najlepszą okazję miał Djousse, ale po jego strzale piłkę zablokował leżący Adrian Jurkowski.

Katowiczanie zagrozili bramce Olimpii raz. Po wznowieniu gry z narożnika pola karnego strzelał Bartosz Iwan, ale Fabiniak nie dał się zaskoczyć.

- To był ciężki mecz od strony psychicznej - mówił trener Skowronek. Wszyscy wiedzą, jak ciężka jest nasza sytuacja, dlatego najważniejsze jest zwycięstwo i trzy punkty. To ważny moment i wierzę, że będzie przełomowy. Z tygodnia na tydzień będzie się wydostawać z tego słabego miejsca i będzie wyżej w tabeli, bo na to po prostu zasługujemy - dodał szkoleniowiec Olimpii.

Dla niego osobiście było ważne zwycięstwo z dwóch powodów. Po pierwsze - wygrał po raz pierwszy, prowadząc Olimpię. A po drugie - ostatnim miejscem jego pracy przed prowadzenia grudziądzkiego zespołu było właśnie GieKSa, z której został zwolniony po niespełna pół roku.

- Nie ukrywam, że czuję dużą satysfakcję z powodu tej wygranej - przyznał Skowronek. Jako ciekawostkę dodajmy, że po tym meczu zarząd GKS oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej klubu.

Dziennik Zachodni: GieKSa przegrywa, a winny czuje się zarząd

Piłkarze GKS Katowice przegrali w Grudziądzu z Olimpią. To druga z rzędu porażka katowiczan, którzy mieli walczyć o awans do ekstraklasy, a zajmują w tabeli dopiero 14. miejsce znajdując się tuż nad strefą spadkową. Po meczu do dyspozycji Rady Nadzorczej oddał się zarząd klubu czując się współodpowiedzialnym za słabą postawę piłkarzy.

„Liczyliśmy, że normalizacja sytuacji organizacyjno-ekonomicznej klubu przełoży się na lepsze wyniki sportowe zespołu. Właśnie dlatego przed startem obecnych rozgrywek postawiliśmy przed zespołem zadanie wywalczenia awansu w ciągu dwóch lat do ekstraklasy. Zdajemy sobie sprawę, że bilans naszych spotkań w obecnym sezonie jest daleki od oczekiwań. Postawa zespołu i efekty pracy osób, które są współodpowiedzialne za wyniki, budzą nasze niezadowolenie.

Rozumiemy rozczarowanie kibiców, bo sami oceniamy podobnie postawę GKS-u. Nie chcemy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Jednak w związku z tym, że czujemy się współodpowiedzialni za obecny stan rzeczy, postanowiliśmy oddać się do dyspozycji Rady Nadzorczej Spółki. W trakcie jej środowego posiedzenia poszukamy rozwiązań, które sprawią, by GKS Katowice wreszcie zaczął grać na miarę oczekiwań, a obecny sezon nie okazał się dla klubu stracony." – napisali w specjalnym oświadczeniu prezes Wojciech Cygan i wiceprezes Marcin Janicki.

Sam mecz w Grudziądzu rozstrzygnął się jeszcze przed przerwą. Kamil Kurowski zdecydował się strzał sprzed pola karnego, a piłka odbiła się pod drodze od jednego z graczy GKS i myląc bramkarza wpadła do bramki. Olimpia odniosła pierwsze zwycięstwo pod wodzą byłego trenera Gieksy Artura Skowronka.

- Dostaliśmy bramkę praktycznie z niczego, a sami w tej masie akcji oskrzydlających nie potrafiliśmy wykonać dokładnego dogrania, żeby je sfinalizować i zamienić na bramkę. W drugiej połowie otworzyliśmy się i każda kontra Olimpii pachniała bramką. Oprócz sytuacji Iwana i stałych fragmentów gry nie mieliśmy jednak klarownych okazji. Olimpia zasłużenie wygrała – powiedział Piotr Piekarczyk, trener GKS.

źródło: Nowości / Gazeta Pomorska / Dziennik Zachodni