Poprzednie spotkanie

Tabela 2. Ligi

# Zespół M Pkt
3 Elana Toruń 21 36
4 GKS Bełchatów 21 34
5 Górnik Łęczna 21 34
6 Olimpia Grudziądz 21 31
7 Stal Stalowa Wola 21 31
8 Resovia 20 29
9 Skra Częstochowa 21 28

Następne spotkanie

II liga - Kolejka 22
So, 02. Mar. 2019 15:30
Skra Częstochowa
Skra
-:- Olimpia Grudziądz
Olimpia G.

Wiadomości w k2

#95latOG: Początki piłki w Grudziądzu

Napisał 
Sportowiec 1924, nr 27 Sportowiec 1924, nr 27 fot. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

23 stycznia 1920 roku Grudziądz powrócił do odrodzonego państwa polskiego. Niemieckie wpływy w mieście były wciąż bardzo silne, jednak niedługo po odzyskaniu niepodległości w Grudziądzu powstały dwa kluby sportowe o polskich korzeniach, które stanowiły równowagę dla niemieckiego Sport Club Graudenz.

Tymi klubami były Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Klub Sportowy Powiwoj. Początki funkcjonowania klubów sportowych w młodej II Rzeczpospolitej były jednak bardzo trudne. Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku największą bolączką organizacji sportowych były finanse. W związku z problemami obie piłkarskie drużyny Powiwoja w swoich rozgrywkach nie były stawiane w roli faworytów. Dziś powiedzielibyśmy, że dostarczały swoim rywalom punktów. W czerwcu 1923 roku wyniki pierwszej drużyny Powiwoja w zmaganiach o mistrzostwo Klasy A toruńskiego okręgu na koniec rozgrywek prezentowały się następująco: przeciwko T.K.S. 1:7 i 0:5. Przeciwko Sokołowi 2:2 i 0:7. Przeciwko W.K.S. 2:3 i 0:4. W sześciu rozegranych spotkaniach piłkarze grudziądzkiej drużyny przegrali pięć razy i zremisowali raz. (Sportowiec 1923, nr. 19).30 czerwca 1923 roku w Hotelu Kellas znajdującym się przy ulicy Wybickiego 42 w Grudziądzu miało miejsce spotkanie działaczy Powiwoja i innych osób, którym zależało na zbudowaniu silnego i stabilnego polskiego klubu sportowego. Klubu, który miał być sportową wizytówką miasta. Tego dnia do życia powołane zostało Towarzystwo Sportowe „Olimpia” Grudziądz. Na zebraniu powołano zarząd nowo powstałego klubu. Pierwszym prezesem klubu był dr Julian Gubin-Dzięgielewski, dotychczas prezes Powiwoja. Wiceprezesem został Franciszek Kolczyk, sekretarzem Stanisław Lewandowski, skarbnikiem Alfons Romanowski. Zarząd ponadto uzupełniali Kazimierz Andrót, Jan Peikert i Antoni Krakowski.

Właśnie Antoni Krakowski został kierownikiem pierwszej sekcji sportowej Olimpii Grudziądz – sekcji piłki nożnej. Skład seniorskiej drużyny opierał się na zawodnikach, którzy dotychczas reprezentowali barwy rozwiązanego Powiwoja. Początek działalności sekcji był trudny głownie ze względów finansowych. Zawodnicy Olimpii posiadali jedynie buty, a na resztę sprzętu, spodenki i koszulki przeprowadzono specjalną zbiórkę wśród członków klubu. Olimpia nie posiadała również własnych obiektów. Z pomocą przyszło jednak Wojsko Polskie, które udostępniło swoje obiekty piłkarzom.  

Wyniki pierwszych spotkań Olimpii były bardzo obiecujące. Sześć spotkań z lokalnym rywalem, niemieckim Sport Club Graudenz, zakończyło się wysokimi zwycięstwami Olimpii (5:0, 8:0, 8:1, 6:0, 3:0, 9:2).

Już w czerwcu 1924 roku, niecały rok po powstaniu, Olimpia zanotowała awans do Klasy A (Sportowiec 1924, nr 27). Przesunięcie pierwszej drużyny o klasę wyżej przyczyniło się do rozwoju grudziądzkiego futbolu. W tamtym okresie Olimpia prowadziła trzy drużyny seniorów (z czego dwie występowały w Klasie A i Klasie B) i drużynę juniorów.Arkadiusz Paterek


źródło: OlimpiaGrudziadz.com / Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Nie masz uprawnień, by pisać komentarz.

Tabela 2. Ligi

# Zespół M Pkt
3 Elana Toruń 21 36
4 GKS Bełchatów 21 34
5 Górnik Łęczna 21 34
6 Olimpia Grudziądz 21 31
7 Stal Stalowa Wola 21 31
8 Resovia 20 29
9 Skra Częstochowa 21 28

Olimpię Grudziądz dumnie wspierają:

Sponsorzy:
 
Partnerzy:
Partnerzy:
Partnerzy:
Partnerzy: Styropian Plus PSZ  images/bottom-b/partnerzy/sprint-bus.png    
Partnerzy:                

 

Partnerzy:                      
Partnerzy:                      

Partner techniczny:

Partner technologiczny: Studio113.pl                                                                                      

Logowanie