Poprzednie spotkanie

Nice 1. Liga - Kolejka 33
N, 27. Maj. 2018 12:45
Olimpia Grudziądz
Olimpia G.
-:- GKS Katowice
GKS Katowice

Tabela Nice 1 Ligi

# Zespół M Pkt
14 Pogoń Siedlce 32 36
15 Stomil Olsztyn 32 33
16 Górnik Łęczna 32 32
17 Olimpia Grudziądz 32 30
18 Ruch Chorzów 32 27

Następne spotkanie

Nice 1. Liga - Kolejka 33
N, 27. Maj. 2018 12:45
Olimpia Grudziądz
Olimpia G.
-:- GKS Katowice
GKS Katowice

Wiadomości w k2

Historia klubu

W oswobodzonym po I wojnie światowej Grudziądzu, sport uprawiały tylko dwie polskie organizacje: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oraz Klub Sportowy "Powiwój". Ponadto funkcjonował niemiecki Sport Club Graudenz.

Działalność klubów napotykała na poważne trudności, wskutek braku środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z zaspokajaniem potrzeb na sprzęt i obiekty sportowe. W tej sytuacji tylko dzięki pomocy wszystkich członków, którym sport leżał na sercu, udało się wspólnym wysiłkiem przetrwać najtrudniejsze chwile. Zarząd klubu Powiwój, z dr Julianem Gubinem-Dzięgielewskim na czele, widząc że nie opanuje trudności finansowych hamujących dalszy rozwój, przyjął propozycję aktywistów sportowych odnośnie założenia silnego, polskiego klubu sportowego o szerokiej działalności.

W dniu 30 czerwca 1923 roku, na zebraniu w hotelu Kellas, podjęto uchwałę o założeniu Towarzystwa Sportowego "Olympia". W pierwszej fazie istnienia zarząd oparł swoją działalność o zawodników sekcji piłki nożnej, przejętych w całości z byłego klubu Powiwój. Wybrano na tym zabraniu zarząd: dr Julian Gubin-Dzięgielewski (prezes), Franciszek Kolczyk (wiceprezes), Stanisław Lewandowski (sekretarz), Alfons Romanowski (skarbnik), a także Kazimierz Andrut, Jan Peikert i Antoni Krakowski (członkowie zarządu). Postanowiono rozszerzyć działalność sportową, poprzez założenie kolejnych sekcji: lekkoatletycznej i gier ruchowych, kolarskiej, motocyklowej, bokserskiej, tenisowej i innych. Celem stworzenia możliwości rozwojowych tych sekcji, postanowiono również przystąpić do realizacji inicjatywy wybudowania w czynie społecznym własnego stadionu sportowego.

Starania zarządu uwieńczone zostały sukcesem. Uzyskano bowiem wieczystą dzierżawę terenu pod budowę stadionu przy ul. Parkowej. W 1924 roku zarząd klubu, którego prezesem był wówczas Kazimierz Andrut, przystąpił do budowy stadionu sportowego, oddanego do użytku jesienią 1925 roku, dzięki ofiarnej pomocy wszystkich członków, bez jakiejkolwiek dotacji.

 

źródło: W. Gostomczyk "GKS Olimpia Grudziądz"

 


 KALENDARIUM

 

1923
30 czerwca powstało Towarzystwo Sportowe "Olympia", które w pierwszej fazie istnienia oparło swoją działalność na sekcji piłki nożnej. 25 listopada drużyna niespodziewanie wygrała w meczu towarzyskim z Wartą Poznań 5:0.

1924
Zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Parkowej. Zespół piłkarski sezon zakończył pierwszym awansem - do rozgrywek B klasy.

1925
Mimo braku jakiegokolwiek wsparcia finansowego, dzięki członkom klubu powstał obiekt sportowy przy ul. Parkowej w Grudziądzu.

1945
Po wyzwoleniu Grudziądza, w marcu nastąpiła reaktywacja klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy.

1947
W październiku nastąpiła zmiana nazwy klubu na Spółdzielczy Grudziądzki Klub Sportowy.
 
1949
W sierpniu dokonała się kolejna zmiana nazwy organizacji, tym razem na TKS Spójnia.

1955
TKS Sparta - pod taką nazwą funkcjonował klub od stycznia 1955 roku.

1957
W styczniu podjęto decyzję o działalności klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy "Olimpia".

1964
Młodzi zawodnicy Olimpii awansowali do finałowej rywalizacji o klubowe mistrzostwo Polski juniorów.

1972
1 maja seniorzy pokonali w meczu towarzyskim wyżej notowaną, drugoligową Arkę Gdynia 2:1.

1973
Z okazji 50-lecia istnienia Olimpii Grudziądz, w obecności ośmiu tysięcy widzów, odbył się sparingowy pojedynek z warszawską Legią, w barwach której zagrali m.in Lesław Ćmikiewicz oraz Kazimierz Deyna. Wojskowi zwyciężyli 3:0.

1983
Z okazji 60-lecia istnienia zorganizowano turniej juniorów młodszych, w którym zagrały zespoły Arki Gdynia oraz Olimpii Elbląg.

1986
Olimpia była organizatorem finałowych rozgrywek o Mistrzostwo Polski juniorów, z udziałem Zawiszy Bydgoszcz, Lecha Poznań, ŁKS-u Łódź i Odry Opole.

1995
Dobra gra Olimpii została nagrodzona awansem do III ligi. Biało - Zieloni na inaugurację przegrali u siebie z Lechią Gdańsk 1:2. Jedynego gola dla gospodarzy strzelił wówczas Jacek Kalinowski.

1996
Oldboje Grudziądza zmierzyli się w meczu towarzyskim z..."Orłami" Kazimierza Górskiego. W zespole wybitnego polskiego szkoleniowca wystąpili m.in Andrzej Szarmach i Adam Musiał.

1997
Seniorzy po raz kolejny awansowali do III ligi, ale z pewnością nie mogli tego sezonu zaliczyć do udanych. Olimpia straciła aż 163 gole, przegrywając m.in z Lechią Gdańsk i Arką Gdynia kolejno 0:12 i 0:11.

2004
Po latach stagnacji Olimpia wreszcie zaliczyła progres i awansowała do IV ligi, wyprzedzając Unię Wąbrzeźno i Unię Solec Kujawski.

2008
Grudziądzanie do samego końca walczyli z Zawiszą Bydgoszcz o awans na trzeci poziom rozgrywkowy, do zreorganizowanej II ligi. Przy Piłsudskiego 14 remisowe derby z Wojskowymi oglądało blisko 6 tysięcy widzów. Ostatecznie z awansu cieszyli się rywale, wyprzedzając Biało - Zielonych...lepszym bilansem goli w meczach bezpośrednich.

2009
Ten rok stanął pod znakiem prawdziwej dominacji Olimpii w nowej III lidze. 25 zwycięstw, cztery remisy i tylko jedna porażka - taki bilans zanotowali podopieczni Marcina Kaczmarka. Grudziądzanie awansowali mając aż 79 punktów, wyprzedzając drugą Goplanię Inowrocław o 23 oczka! Tak duża różnica to ewenement nie tylko na skalę krajową. Dobra postawa przełożyła się także na Puchar Polski, gdzie sposób na wyeliminowanie z tych rozgrywek znalała dopiero w 1/16 finału Odra Wodzisław.

2010
Debiut na poziomie II ligi zachodniej wypadł okazale. Olimpia Grudziądz zajęła wówczas bezpieczne, szóste miejsce.

2011
Sezon 2010/11 znowu przyniósł ciekawą rywalizację grudziądzko - bydgoską, ale tym razem już na arenie ogólnopolskiej. Jeszcze nigdy piłka w mieście nad Wisłą nie stała na tak wysokim poziomie. Olimpia wywalczyła pierwszy, historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy.

2012-2013
Pierwszy sezon w I lidze był dla Olimpii dość trudny. Beniaminek do samego końca, ale skutecznie, walczył o utrzymanie. Piłkarze Marcina Kaczmarka potrafili wydrzeć punkty m.in Piastowi Gliwice i Warcie Poznań. Puchar Polski tak okazale nie wypadł, bowiem już w I rundzie lepszy okazał się Gryf Wejherowo.

Kolejny sezon rozpoczął się od kapitalnej walki w rozgrywkach Pucharu Polski. Biało - Zieloni najpierw zostawili w pokonanym polu Pogoń Szczecin, by w kolejnej rundzie, w obecności około 4000 widzów, rozprawić się z samym Lechem Poznań. Zawodnicy Tomasza Asenskiego ostatecznie odpadli dopiero w w ćwierćfinale z przyszłym Mistrzem Polski i zdobywcą krajowego pucharu - Legią Warszawą. W lidze również nastąpił progres. Grudziądzanie bez problemów zadomowili się w środku stawki, zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę.

Ten sezon przeszedł do historii także z innego powodu. Wydarzeniem na skalę światową były dwa trafienia głową...bramkarza Olimpii, Michała Wróbla. Zawodnik trafiał do siatki w doliczonym czasie meczów w Katowicach oraz Niecieczy. W tym drugim przypadku golkiper odebrał rywalom...awans do Ekstraklasy.

W 2013 roku Olimpia Grudziądz była również współorganizatorem Mistrzostw Polski juniorów, z udziałem Legii Warszawa, Ruchu Chorzów, Arki Gdynia oraz Cracovii. Cały turniej zwyciężyli Wojskowi ze stolicy.

Sezon 2014/2015 był najlepszy w piłkarskiej historii klubu, bowiem Biało - Zieloni w I lidze polskiej zajęli na koniec sezonu czwarte miejsce.

Tabela 1. Ligi

# Zespół M Pkt
14 Pogoń Siedlce 32 36
15 Stomil Olsztyn 32 33
16 Górnik Łęczna 32 32
17 Olimpia Grudziądz 32 30
18 Ruch Chorzów 32 27

Olimpię Grudziądz dumnie wspierają:

Sponsorzy:
 
Partnerzy:
Partnerzy:
Partnerzy:
Partnerzy: Styropian Plus PSZ  images/bottom-b/partnerzy/sprint-bus.png    
Partnerzy:                

 

Partnerzy:                      
Partnerzy:    Fortuna                  

Patroni medialni:

Polsat Sport          

Partner techniczny:

Partner technologiczny: Studio113.pl                                                                                      

Logowanie