W środę w Świeciu piłkarze Olimpii zagrają w meczu sparingowym z Chojniczanką Chojnice, gdzie trenerem jest Mariusz Pawlak. Warto więc przypomnieć osobę, która zawodniczą karierę zakończyła właśnie w Grudziądzu.
W środę w Świeciu piłkarze Olimpii zagrają w meczu sparingowym z Chojniczanką Chojnice, gdzie trenerem jest Mariusz Pawlak. Warto więc przypomnieć osobę, która zawodniczą karierę zakończyła właśnie w Grudziądzu.
Ostatnie lata w wykonaniu piłkarskiej Olimpii Grudziądz to bez wątpienia najlepszy okres w historii klubu. Biało-Zieloni w przeciągu kilku sezonów awansowali z czwartej do pierwszej ligi i z roku na rok umacniają swoją pozycję w polskiej piłce. W obecnej kadrze zespołu znajduje się kilku zawodników, którzy mają na swoim koncie liczne występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. W 2009 roku, kiedy Olimpia rywalizowała jeszcze w III lidze, kibice mogli marzyć o zawodniku o podobnym CV. Czasem jednak marzenia się spełniają: do Grudziądza trafił Mariusz Pawlak.
Wychowanek Lechii Gdańsk
Popularny „Cygan” urodził się 19 stycznia 1972 roku w Gdańsku. Jego pierwszym klubem była miejscowa Lechia, w której zadebiutował wiosną sezonu 1988/1989. W biało-zielonych barwach występował do sezonu 1995/1996. W najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy na boisko wybiegł 29 lipca 1995 w meczu Lechii Gdańsk (po fuzji z Olimpią Poznań, Lechia występowała jako Lechia/Olimpia Gdańsk) ze Śląskiem Wrocław. Mecz zakończył się wygraną gdańszczan 2:1. Już wtedy Mariusz Pawlak był podstawowym zawodnikiem jedenastki znad Bałtyku. Sezon zakończył zdobywając bramkę w wygranym 4:1 spotkaniu z Rakowem Częstochowa.
Mistrzostwo Polski z Polonią Warszawa
Dobra gra późniejszego zawodnika Olimpii Grudziądz nie pozostała niezauważona i już w następnym sezonie reprezentował barwy Polonii Warszawa, która awansowała do ówczesnej I ligi. Przy Konwiktorskiej Pawlak grał do 2002 roku i zdecydowanie przyczynił się do sukcesów Czarnych Koszul. Z Warszawy „Cygan” wyjeżdżał bogatszy o tytuł Mistrza Polski, zdobywca Pucharu Polski, Pucharu Ligi oraz Superpucharu Polski.
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski i Puchar UEFA
Następnym przystankiem w karierze utytułowanego pomocnika była Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. W klubie z miasta, które liczy niecałe 15 tysięcy mieszkańców, Pawlak występował do 2006 roku. Godnym uwagi w karierze zawodnika był z pewnością rok 2003, kiedy drużyna z Grodziska okazała się jedną z większych niespodzianek Pucharu UEFA pokonując m.in. Herthę Berlin i Manchester City. Dyskobolia odpadła z europejskich rozgrywek dopiero po dwumeczu z Girondins Bordeaux. Pawlak stanowił trzon drużyny i na boisku mierzył się z m.in. Nicolasem Anelką, Stevenem McManamanem, Davidem Seamanem czy Josipem Šimuniciem. Zawodnik opuszczał Wielkopolskę ze zdobytym Pucharem Polski.
Po kilku latach spędzonych w Dyskobolii, Pawlak wrócił do swojego macierzystego klubu. Lechia Gdańsk występowała wtedy w II lidze. Ponownie jako czołowa postać rozegrał 23 ligowe spotkania, w których zdobył dwie bramki. Lechia zajęła piąte miejsce w lidze, a do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej gdańszczanom zabrakło czterech punktów.
Koniec kariery piłkarskiej w Olimpii Grudziądz
Kolejny sezon oznaczał dla „Cygana” powrót do Polonii Warszawa, która rok wcześniej jako drugoligowa drużyna również nie awansowała klasę wyżej. W dwudziestu spotkaniach ligowych Pawlak trafił do siatki raz. Rok później pomocnik trafił do rezerw Czarnych Koszul, po czym zdecydował się na zadziwiający dla wielu kierunek: Grudziądz.
Mariusz Pawlak dołączył do drużyny prowadzonej przez Marcina Kaczmarka jako drugie „głośne” nazwisko polskiej piłki. Przypomnijmy, że wcześniej przy Piłsudskiego zameldował się Sławomir Wojciechowski, pierwszy reprezentant Polski, który grał niegdyś w Bayernie Monachium. Pawlak zadebiutował w Olimpii w meczu regionalnego Pucharu Polski z Notecianką Pakość. W pierwszym sezonie przy Piłsudskiego „Cygan” zagrał w 11 spotkaniach, zdobywając dwa gole. Po awansie Olimpii do II ligi i przejęciu od Macieja Koczura opaski kapitana, wystąpił w sezonie 2009/2010 w 31. spotkaniach i zdobył trzy bramki.
Warto wspomnieć, że Mariusz Pawlak zadebiutował również w reprezentacji Polski w kadrze prowadzonej przez Jerzego Engela w 2000 roku. Z orzełkiem na piersi zagrał kilka końcowych minut w przegranym 1:3, towarzyskim spotkaniu pomiędzy Polską i Holandią, rozegranym w Szwajcarii. Bramkę dla Biało-Czerwonych zdobył wtedy Paweł Kryszałowicz, natomiast dla Oranje strzelali Frank de Boer z rzutu wolnego i dwukrotnie Patrick Kluivert.
Początek przygody na ławce trenerskiej
Sezon 2010/2011 okazał się być ostatnim dla 39-letniego zawodnika w roli piłkarza. Pawlak jednak nie zamierzał rozstawać się z futbolem. Jeszcze jako zawodnik Olimpii był grającym asystentem Marcina Kaczmarka. 20 czerwca 2011 roku Mariusz Pawlak został trenerem drugoligowego Znicza Pruszków. Debiut udany, bowiem jego drużyna zajęła czwarte miejsce w tabeli.
5 czerwca 2012 roku „Cygana” postanowił zatrudnić inny drugoligowiec – Chojniczanka Chojnice. Trener Pawlak już rok później zadebiutował ze swoim nowym klubem na zapleczu Ekstraklasy. W zeszłorocznym pojedynku Olimpii Grudziądz z zespołem Mariusza Pawlaka padł remis 1:1. Przypomnijmy, że bramkę dającą Biało-Zielonym remis zdobył Adam Cieśliński w 90. minucie spotkania.
Najbardziej utytułowany piłkarz grający w Olimpii Grudziądz
Mariusz Pawlak w swojej piłkarskiej karierze rozegrał 224 spotkania w polskiej Ekstraklasie, zdobywając 14 bramek. Z tytułem Mistrza Polski, dwoma zdobytymi Pucharami Polski, Pucharem Ligi i Superpucharem Polski w swoim piłkarskim CV, jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem, który reprezentował barwy Olimpii Grudziądz. Swoją zawodniczą karierę zakończył w wieku 39 lat, jako kapitan Biało-Zielonych.
źródło: własne / fot. Paweł Fliegel, Lechia Gdańsk, Znicz Pruszków, Bytovia Bytów, K & M Ziółkowscy