Inauguracja rundy wiosennej w Grudziądzu coraz bliżej. Pierwszym tegorocznym rywalem Biało-Zielonych będzie drużyna Kolejarza Stróże.
Inauguracja rundy wiosennej w Grudziądzu coraz bliżej. Pierwszym tegorocznym rywalem Biało-Zielonych będzie drużyna Kolejarza Stróże, która zajmuje obecnie 12. miejsce na zapleczu Ekstraklasy, z dorobkiem 21 punktów.
Poniżej przedstawiamy Wam kilka podstawowych informacji o najbliższym przeciwniku podopiecznych Dariusza Kubickiego.
• Władze i sztab szkoleniowy
Prezes: Bolesław Dywan
Trener: Przemysław Cecherz
• Historia
Początki ruchu sportowego na terenie Stróż sięgają roku 1928. Wtedy to garstka zapaleńców, miłośników piłki nożnej zakłada klub sportowy „Nafta” przy Rafinerii Nafty w Stróżach. Działali tam i czynnie uprawiali sport, a szczególnie piłkę nożną: Serafin Ludwik, Rucki Stanisław, Radzik Stanisław, Michalik Mieczysław i inni. Klub ten istniał do roku 1935. Ale piłka jako taka uprawiana w sposób niezorganizowany zadomowiła się na kilka ładnych lat, bo do końca 1945 roku, na boisku „Za wodą” Tam właśnie grupa entuzjastów młodszej generacji trenowała, toczyła piłkarskie boje. Szlifowali tam wówczas formę późniejsi piłkarze Klubu „Kolejarz” Stróże, jak Bogacz Marian, Martuszewski Stanisław i Emil, Basiaga Włodzimierz, Gawlik Józef, Gryboś Jan i wielu wielu innych. Jeden z żyjących z tego okresu młodych miłośników piłki nożnej Włodzimierz Basiaga wspomina, jak jeździł z zespołem furmanką do Gorlic, czy Ropicy Dolnej, opiekując się sprzętem sportowym. Na zakup biletów PKP czy PKS nie było środków finansowych. Również prowiant piłkarze zabierali z domu. Podróż furmanką do Gorlic, Biecza czy choćby Bobowej i Cięszkowic trwała kilkanaście godzin.
Okres okupacji i lat bezpośrednio po wojnie, a więc 1945-47 to lata stagnacji sportowej i piłkarskiej, ale mimo to zawsze znajdowała się pokaźna grupa młodych ludzi, którzy trenowali na łące państwa Mogilskich. Dawne boisko „Za wodą” zostało razem z włościami pana Piękosi rozparcelowane. Nie mając własnego boiska z prawdziwego zdarzenia na którym mogli by rozgrywać swoje mecze, w roku 1947 na wniosek pana Stefana Piszczaka cały zespół najlepszych piłkarzy złożył akces do gry w LZS Siepietnica. Grupa działaczy i sympatyków czyniła starania o przydzielenie terenu pod boisko. Inicjatorami tych działań byli: Michalik Józef, Serafin Ludwik, Krugulski Feliks, Matusik Roman. Teren został przyznany stosunkowo szybko, jak również szybko i sprawnie wykonano roboty ziemne i pozostałe prace przy budowie boiska piłki nożnej. Prace wykonane zostały w czynie społecznym przez sportowców, młodzież i sympatyków sportu z kolejarzami na czele.
2 sierpnia 1949 roku nastąpiło otwarcie boiska oraz zainaugurowanie działalności Terenowego Koła Sportowego „Kolejarz” Stróże.
• Sukcesy
– 2. miejsce w II lidze (III poziom) i awans do I ligi – 2009/10
– 2. miejsce w III lidze i zakwalifikowanie się do baraży o II ligę – 2006/07
– 3. miejsce w III lidze – 2007/08
– 7. miejsce w II lidze – 2008/09
• Stadion
Adres: Stróże 503, 33-331 Stróże
Pojemność: 1500
Wymiary boiska: 109 m x 67 m
Oświetlenie: brak
Nawierzchnia: trawiasta
• Stróże
Wieś położona w odległości 4 km na północ od Grybowa, nad Białą. W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Stróże. Stróże leżą przy drodze wojewódzkiej 981. Wieś Stróże liczy około 2500 mieszkańców. Znajduje się tam węzłowa stacja kolejowa (rozchodzą się stąd linie kolejowe w kierunku Tarnowa, Nowego Sącza i Jasła) oraz Muzeum Pszczelarstwa.
źródło: KolejarzStroze.pl / własne