Sobotnim rywalem grudziądzan będzie Stomil Olsztyn. W tabeli ligowej podopieczni Mirosława Jabłońskiego znajdują się tuż za Biało-Zielonymi.
Sobotnim rywalem grudziądzan będzie Stomil Olsztyn. W tabeli ligowej podopieczni Mirosława Jabłońskiego znajdują się tuż za Biało-Zielonymi, z dorobkiem 17 punktów.
Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat najbliższego rywala podopiecznych Dariusza Kubickiego.
O klubie…
- Pełna nazwa: Olsztyński Klub Sportowy Stomil Olsztyn
- Rok założenia: 1945
- Barwy: Biało-niebieskie
- Siedziba klubu: ul. Piłsudskiego 69a, 10-596 Olsztyn
- Prezes: Robert Kiłdanowicz
Sztab szkoleniowy
- Trener: Mirosław Jabłoński
- II trener: Tomasz Aziewicz
- Trener bramkarzy: Sylwester Wyłupski
- Kierownik drużyny: Ryszard Świderski
- Lekarz: Mariusz Siergiej
- Masażysta: Bartosz Bukowski
- Fizjoterapeuta: Jacek Aptowicz
Początki klubu
15 lipca 1945 r. na (dzisiejszym) stadionie Gwardii odbył się pierwszy po wojnie mecz piłkarski w Olsztynie, jedną drużynę stanowili kolejarze, drugą pracownicy spółdzielni spożywców Społem. Mecz ten dał początek dwóm pierwszym w mieście organizacjom sportowym: Kolejowemu Klubowi Sportowemu (dzisiaj Warmia) i Olsztyńskiemu Klubowi Sportowemu (obecnie OKS Stomil Olsztyn). Początek klubowi dała więc piłka nożna. Do czasu przyjęcia patronatu nad klubem przez Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, piłkarze nie przekraczali progów lig regionalnych. Pierwsze 15 sezonów spędzili w Klasie okręgowej, najczęściej zajmując w tabeli miejsca 2-4. Po raz pierwszy goryczy spadku zaznali w 1959 roku, kiedy na skutek zajęcia 10. pozycji w końcowej tabeli rozgrywek, klub został zdegradowany do A Klasy. Na szczebel klasy okręgowej województwa olsztyńskiego zespół powrócił w 1961 roku. W kolejnych rozgrywkach powtórzyła się sytuacja z 1959 roku – 10. miejsce i spadek do niższej klasy. Rok później klub ponownie awansował do okręgówki, lecz w 1964 roku trzeci raz z kolei nie poradził sobie w szeregach pozostałych zespołów. Kolejna przygoda z A Klasą zakończyła się tak, jak poprzednia – wywalczeniem awansu do ligi okręgowej. Tym razem piłkarze z Olsztyna zagościli w niej na dwa sezony. W 1966 roku zajęli 5. pozycję w tabeli końcowej, natomiast rok później uplasowali się na 12. miejscu i spadli ponownie do A Klasy. Sezon 1967/68 był, jak dotąd ostatnim sezonem, w którym klub gościł w A Klasie. Po czwartym już awansie do ligi okręgowej, piłkarze OKS-u zajęli w niej trzecią pozycję. W 1970 roku świętowali natomiast pierwszy, historyczny awans do III ligi, nazywanej wówczas ligą międzyokręgową. Po jednorocznej przygodzie na szczeblu centralnym, zespół został zdegradowany do klasy okręgowej. W sezonie 1971/72 ponownie zwyciężył klasę okręgową, by dzięki temu powrócić do III ligi.
- Debiut w ekstraklasie: 30 lipca 1994 roku, Stomil Olsztyn – Zagłębie Lubin 2:2
- Pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie: 27 sierpnia 1994 roku, Stomil Olsztyn – Hutnik Kraków 2:1
- Najwyższe zwycięstwo w ekstraklasie: 29 kwietnia 1995 roku, Stomil Olsztyn – Sokół Pniewy 4:0
- Ilość sezonów w ekstraklasie: 8
Sukcesy
- 6 miejsce w ekstraklasie w sezonie 1995/1996
- 1/4 finału Pucharu Polski w sezonach 1998/1999 i 2000/2001
- Mistrzostwo Polski juniorów U-19 w 1974 roku
Stadion
Pierwotnie obiekt posiadał 16800 miejsc siedzących, w tym 3500 na trybunie krytej. Obecnie trybuna kryta jest wyposażona w 2500 krzesełek, a stadion wg oficjalnych danych OSiR-u pomieścić może 10500 osób. Na trybunie krytej umiejscowione są stanowiska dziennikarskie oraz sektor dla VIP-ów. Natomiast na trybunie otwartej mieści się sektor nazywany przez kibiców biało-niebieskim. Od kilku lat jest to miejsce zarezerwowane dla najwierniejszych fanów klubu. Niegdyś tzw. młyn umieszczony był na łuku stadionu pod zegarem, jednak jeszcze wówczas gdy Stomil występował w I lidze, sektor ten został zamknięty.
Płyta stadionu otoczona jest asfaltową bieżnią. W ostatnich latach korzystali z niej m.in. rajdowcy biorący udział w Rajdzie Kormoran. Na olsztyńskim obiekcie rozgrywany był co roku prolog wyścigu. Stadion nigdy nie posiadał sztucznego oświetlenia.
W latach 1988-2004 świetlica klubowa przy stadionie stanowiła siedzibę olsztyńskiego Muzeum Sportu.
- Adres: ul. Piłsudskiego 69a, 10-596 Olsztyn
- Pojemność: 16800 (3500 miejsc siedzących)
- Wymiary boiska: 105 m x 67 m
- Oświetlenie: brak
- Nawierzchnia: trawiasta
Olsztyn
Miasto na prawach powiatu, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz ziemskiego powiatu olsztyńskiego, kurii archidiecezji warmińskiej i luterańskiej diecezji mazurskiej. Główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy, siedziba władz i instytucji regionu, a także drogowy. Miasto centralne aglomeracji olsztyńskiej. Według danych GUS populacja Olsztyna wynosi 175 482.
Olsztyn leży w południowej części Warmii, historycznej krainy będącej w latach 1466–1772 częścią Rzeczypospolitej.
źródło: Stomil Olsztyn / OlimpiaGrudziadz.com / własne