Sobotnim rywalem Olimpii Grudziądz będzie Wisła Płock. Drużyna prowadzona przez Marcina Kaczmarka zajmuje obecnie 3. miejsce na zapleczu Ekstraklasy, z dorobkiem 41 „oczek”.
Sobotnim rywalem Olimpii Grudziądz będzie Wisła Płock. Drużyna prowadzona przez Marcina Kaczmarka zajmuje obecnie 3. miejsce na zapleczu Ekstraklasy, z dorobkiem 41 „oczek”.
Poniżej przedstawiamy Państwu kilka podstawowych informacji na temat najbliższego przeciwnika Biało-Zielonych.
O klubie…
- Pełna nazwa: Wisła Płock Spółka Akcyjna
- Rok założenia: 1947
- Barwy: niebiesko-biało-niebieskie
- Siedziba klubu: ul. Łukasiewicza 34, 09-402 Płock
- Prezes: Jacek Kruszewski
Sztab szkoleniowy
- Trener: Marcin Kaczmarek
- II trener: Adam Majewski
- Trener bramkarzy: Grzegorz Pietrzak
- Kierownik drużyny: Piotr Soczewka
- Masażysta: Paweł Nowacki, Marcin Kowalski
- Trener przygotowania fizycznego: Maciej Bagrowski
- Lekarz: Wirosław Siemiątkowski
Historia
Płocki klub pod nazwą Wisła występował dopiero od 1955 roku. Wcześniej znany był jako Elektryczność Płock (1947-50), Ogniwo Płock (1950-55) i Sparta Płock (1955). Do początku lat 60. grał wyłącznie w rozgrywkach okręgowych. Pierwszy awans do trzeciej ligi drużyna wywalczyła w sezonie 1962/1963, ale już po roku musiała się z nią żegnać. Także w 1963 roku patronat nad Wisłą objęły Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne, obecnie firma nie wspiera klubu. W latach 60. i 70. Wisła błąkała się między trzecią ligą, a ligą okręgową. W sezonie 1979/1980 po raz pierwszy pojawiła się na zapleczu ekstraklasy, gdzie występowała przez kolejną dekadę.
1 stycznia 1992 roku klub zmienił nazwę na Petrochemia, a kilkanaście miesięcy później na finiszu rozgrywek 1993/1994 mógł świętować historyczny awans do pierwszej ligi. W ekstraklasie płocczanie grali jednak tylko rok. Powrót do elity przyniósł sezon 1996/1997, ale po raz kolejny drużyna nie potrafiła się w niej utrzymać. Na trzeci awans klub czekał jeden sezon. W rozgrywkach 1999/2000 w ekstraklasie wystartowała jako Petro i pierwszy raz w historii nie spadła do drugiej ligi. W kolejnym sezonie grała już pod inną nazwą Orlen, zmieniła też klubowe barwy na biało-czerwone. Nie pomogło to zespołowi, który znowu pożegnał się z pierwszą ligą. W czerwcu 2002 roku drużyna prowadzona wówczas przez Mieczysława Broniszewskiego ponownie awansowała do ekstraklasy. Przed sezonem 2002/2003 przywrócono dawną nazwę Wisła i tradycyjne biało-niebieskie barwy. Najpierw płocczanie zajęli w lidze dziesiąte miejsce, rok później piąte, a w rozgrywkach 2004/2005 czwarte i jest to najlepszy wynik w historii klubu. Ponadto grali w finale Pucharu Polski i zadebiutowali w europejskich rozgrywkach.
Sukcesy
W czerwcu 2003 roku Wisła dotarła do finału Pucharu Polski, w którym przegrała z imienniczką z Krakowa. Jednak w tamtym sezonie podopieczni Henryka Kasperczaka sięgnęli także po mistrzostwo kraju i dzięki temu płocczanie mogli zadebiutować w europejskich pucharach. W drugiej rundzie eliminacji Pucharu UEFA zmierzyli się z łotewskim FK Ventspils. W dwumeczu padły dwa remisy (1:1 na wyjeździe, 2:2), a do dalszych rozgrywek awansowali Łotysze, którzy strzelili więcej bramek na boisku przeciwnika. Już w pierwszej fazie kwalifikacji Wisła przegrała także w drugim występie w klubowych rozgrywkach Starego Kontynentu. Tym razem ich pogromcą było szwajcarskie Grasshoppers Zurych (0:1 na wyjeździe, 3:2). Po raz trzeci w Pucharze UEFA Wisła Płock zagrała po zdobyciu Pucharu Polski (największy sukces w historii klubu). W II rundzie eliminacyjnej płoccy piłkarze zagrali z ukraińskim Czornomorecem Odessa. W pierwszym meczu rozegranym w Odessie padł bezbramkowy remis. W rewanżu padł wynik 1:1 i po raz kolejny Wisła Płock odpadła z rozgrywek Pucharu UEFA. Do tej pory największym sukcesem płocczan jest zwycięstwo w rozgrywkach o Puchar Polski w sezonie 2005-06. W finałowym dwumeczu pokonali dwukrotnie Zagłębie Lubin (3:2 na wyjeździe, 3:1). Kolejne trofeum płocczanie zdobyli 2 miesiące później. W Warszawie na stadionie Legii Wisła pokonała ówczesnego Mistrza Polski Legię Warszawa zdobywając Superpuchar Ekstraklasy SA.
Transfery – wiosna 2014/2015
Przybyli:
- Piotr Darmochwał (Stomil Olsztyn),
- Przemysław Szymiński (Rozwój Katowice),
Odeszli:
- Kamil Hempel (Sandecja Nowy Sącz),
- Daniel Szczepankiewicz (Siarka Tarnobrzeg)
Stadion
- Adres: ul. Łukasiewicza 34, 09-400 Płock
- Pojemność: 10 978 miejsc
- Wymiary boiska: 105 m x 68 m
- Oświetlenie: 1800 lux
- Nawierzchnia: trawiasta
Płock
Miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
W preambule do Statutu Miasta Płocka użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa płockiego. Według danych GUS z 30 czerwca 2013 r. miasto liczyło 123 265 mieszkańców.
źródło: Wisła Płock / OlimpiaGrudziadz.com / własne