W związku z zapytaniem kibiców klubu Olimpia Grudziądz S.A. z jakiego powodu podczas meczu ostatniej kolejki ligowej pomiędzy Olimpią Grudziądz a Jarotą Jarocin, w dniu 2 września 2022 roku, liczne siły policji stawiły się na sektorze A4 oraz wzmocniono patrole policyjne przed bramą wejściową od strony ulicy Rapackiego, Zarząd Klubu Olimpia Grudziądz S.A. postanowił wydać oświadczenie w przedmiotowej sprawie.
OŚWIADCZENIE ZARZĄDU OLIMPIA GRUDZIĄDZ S.A.
W trakcie imprez niemasowych (mecze piłki nożnej) na stadionie przy ulicy Piłsudskiego 14, o przebywaniu i przemieszczaniu swoich sił w obrębie stadionu organy Policji decydują samodzielnie, bez decyzyjności organizatora imprezy, w tym przypadku Zarządu Klubu Olimpia Grudziądz S.A.
Podczas wspomnianego meczu Zarząd Klubu nie wydawał żadnych dyspozycji w celu wzmocnienia obstawy kibiców w sektorze A4.
Biorąc pod uwagę wcześniejsze mecze drużyny Olimpii Grudziądz, które odbywały się również jako imprezy niemasowe, nie stosowano takich środków zapobiegawczych i w związku z tym Zarząd Klubu Olimpia Grudziądz S.A. wyraża swoje zdziwienie czy koniecznym było podczas tego konkretnego meczu desygnowanie tak licznej grupy funkcjonariuszy do obstawy sektora dopingującego A4.
Przypominamy, że mecz odbywał się bez udziału kibiców drużyny przyjezdnej i nie było przesłanek do realnego zagrożenia bezpieczeństwa jakichkolwiek uczestników (kibiców) imprezy. Zarząd Klubu poinformował służby Policji podczas rutynowego spotkania, które odbyło się w przeddzień meczu (czwartek, 01.09.2022), że nie zostaną użyte żadne materiały pirotechniczne, jedynie użyty zostanie wielkoformatowy transparent z herbem Klubu, na co Klub wyraził zgodę o czym również poinformowano przedstawiciela Policji na ww. spotkaniu.
Atrakcyjność meczów piłki nożnej podnosi zorganizowany doping, w związku z powyższym Zarząd Klubu będzie wnioskował do organów Policji o niestosowanie podobnych praktyk aby nie prowokować w ten sposób uczestników (kibiców) meczów piłkarskich i w związku z powyższym wystosował pismo do Komendy Miejskiej Policji o wyjaśnienie, co było powodem takich działań Policji podczas wyżej wspomnianego meczu piłki nożnej.
Takie działania uznajemy za zasadne jedynie w skutek bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, a takie podczas tej imprezy uznajemy, że nie występowały. Jeżeli celem działań Policji była lepsza identyfikacja osób, to Zarząd Klubu informuje, że stadion jest wyposażony w system monitoringu, który w sposób precyzyjny potrafi identyfikować uczestników (kibiców).
Zarząd Klubu takie działania służb Policji (nazywane prewencyjnymi) uznaje za przesadne, które nie dążą do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom, natomiast mogą prowadzić do prowokacji stron.
Podczas meczów wyjazdowych drużyny Olimpii Grudziądz na żadnym ze stadionów nie zaobserwowano podobnych działań ze strony służb policyjnych, nawet w przypadkach, gdzie w imprezie brali udział kibice przyjezdni (Olimpii Grudziądz).
Zarząd Klubu podjął decyzję o przyznaniu wejściówek w obniżonej cenie na kolejny mecz ligowy jako rekompensatę grupie kibiców, która zrezygnowała bądź nie skorzystała z wejścia na stadion.
Tomasz Asensky – Prezes Zarządu Olimpia Grudziądz S.A.