Historia Klubu
Działalność klubów napotykała na poważne trudności, wskutek braku środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z zaspokajaniem potrzeb na sprzęt i obiekty sportowe. W tej sytuacji tylko dzięki pomocy wszystkich członków, którym sport leżał na sercu, udało się wspólnym wysiłkiem przetrwać najtrudniejsze chwile. Zarząd klubu Powiwój, z dr Julianem Gubinem-Dzięgielewskim na czele, widząc że nie opanuje trudności finansowych hamujących dalszy rozwój, przyjął propozycję aktywistów sportowych odnośnie założenia silnego, polskiego klubu sportowego o szerokiej działalności.
W dniu 30 czerwca 1923 roku, na zebraniu w hotelu Kellas, podjęto uchwałę o założeniu Towarzystwa Sportowego „Olympia”. W pierwszej fazie istnienia zarząd oparł swoją działalność o zawodników sekcji piłki nożnej, przejętych w całości z byłego klubu Powiwój. Wybrano na tym zabraniu zarząd: dr Julian Gubin-Dzięgielewski (prezes), Franciszek Kolczyk (wiceprezes), Stanisław Lewandowski (sekretarz), Alfons Romanowski (skarbnik), a także Kazimierz Andrut, Jan Peikert i Antoni Krakowski (członkowie zarządu). Postanowiono rozszerzyć działalność sportową, poprzez założenie kolejnych sekcji: lekkoatletycznej i gier ruchowych, kolarskiej, motocyklowej, bokserskiej, tenisowej i innych. Celem stworzenia możliwości rozwojowych tych sekcji, postanowiono również przystąpić do realizacji inicjatywy wybudowania w czynie społecznym własnego stadionu sportowego.
Starania zarządu uwieńczone zostały sukcesem. Uzyskano bowiem wieczystą dzierżawę terenu pod budowę stadionu przy ul. Parkowej. W 1924 roku zarząd klubu, którego prezesem był wówczas Kazimierz Andrut, przystąpił do budowy stadionu sportowego, oddanego do użytku jesienią 1925 roku, dzięki ofiarnej pomocy wszystkich członków, bez jakiejkolwiek dotacji.
źródło: W. Gostomczyk „GKS Olimpia Grudziądz”
KALENDARIUM
1923
30 czerwca powstało Towarzystwo Sportowe „Olympia”, które w pierwszej fazie istnienia oparło swoją działalność na sekcji piłki nożnej. 25 listopada drużyna niespodziewanie wygrała w meczu towarzyskim z Wartą Poznań 5:0.
1924
Zarząd klubu przystąpił do budowy stadionu sportowego przy ul. Parkowej. Zespół piłkarski sezon zakończył pierwszym awansem – do rozgrywek B klasy.
1925
Mimo braku jakiegokolwiek wsparcia finansowego, dzięki członkom klubu powstał obiekt sportowy przy ul. Parkowej w Grudziądzu.
1945
Po wyzwoleniu Grudziądza, w marcu nastąpiła reaktywacja klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy.
1947
W październiku nastąpiła zmiana nazwy klubu na Spółdzielczy Grudziądzki Klub Sportowy.
1949
W sierpniu dokonała się kolejna zmiana nazwy organizacji, tym razem na TKS Spójnia.
1955
TKS Sparta – pod taką nazwą funkcjonował klub od stycznia 1955 roku.
1957
W styczniu podjęto decyzję o działalności klubu pod nazwą Grudziądzki Klub Sportowy „Olimpia”.
1964
Młodzi zawodnicy Olimpii awansowali do finałowej rywalizacji o klubowe mistrzostwo Polski juniorów.
1972
1 maja seniorzy pokonali w meczu towarzyskim wyżej notowaną, drugoligową Arkę Gdynia 2:1.
1973
Z okazji 50-lecia istnienia Olimpii Grudziądz, w obecności ośmiu tysięcy widzów, odbył się sparingowy pojedynek z warszawską Legią, w barwach której zagrali m.in Lesław Ćmikiewicz oraz Kazimierz Deyna. Wojskowi zwyciężyli 3:0.
1983
Z okazji 60-lecia istnienia zorganizowano turniej juniorów młodszych, w którym zagrały zespoły Arki Gdynia oraz Olimpii Elbląg.
1986
Olimpia była organizatorem finałowych rozgrywek o Mistrzostwo Polski juniorów, z udziałem Zawiszy Bydgoszcz, Lecha Poznań, ŁKS-u Łódź i Odry Opole.
1995
Dobra gra Olimpii została nagrodzona awansem do III ligi. Biało – Zieloni na inaugurację przegrali u siebie z Lechią Gdańsk 1:2. Jedynego gola dla gospodarzy strzelił wówczas Jacek Kalinowski.
1996
Oldboje Grudziądza zmierzyli się w meczu towarzyskim z…”Orłami” Kazimierza Górskiego. W zespole wybitnego polskiego szkoleniowca wystąpili m.in Andrzej Szarmach i Adam Musiał.
1997
Seniorzy po raz kolejny awansowali do III ligi, ale z pewnością nie mogli tego sezonu zaliczyć do udanych. Olimpia straciła aż 163 gole, przegrywając m.in z Lechią Gdańsk i Arką Gdynia kolejno 0:12 i 0:11.
2004
Po latach stagnacji Olimpia wreszcie zaliczyła progres i awansowała do IV ligi, wyprzedzając Unię Wąbrzeźno i Unię Solec Kujawski.
28 marca 2007
Objęcie funkcji prezesa klubu przez Jacka Bojarowskiego.
2008
Grudziądzanie do samego końca walczyli z Zawiszą Bydgoszcz o awans na trzeci poziom rozgrywkowy, do zreorganizowanej II ligi. Przy Piłsudskiego 14 remisowe derby z Wojskowymi oglądało blisko 6 tysięcy widzów. Ostatecznie z awansu cieszyli się rywale, wyprzedzając Biało – Zielonych…lepszym bilansem goli w meczach bezpośrednich.
2009
Ten rok stanął pod znakiem prawdziwej dominacji Olimpii w nowej III lidze. 25 zwycięstw, cztery remisy i tylko jedna porażka – taki bilans zanotowali podopieczni Marcina Kaczmarka. Grudziądzanie awansowali mając aż 79 punktów, wyprzedzając drugą Goplanię Inowrocław o 23 oczka! Tak duża różnica to ewenement nie tylko na skalę krajową. Dobra postawa przełożyła się także na Puchar Polski, gdzie sposób na wyeliminowanie z tych rozgrywek znalała dopiero w 1/16 finału Odra Wodzisław.
2010
Debiut na poziomie II ligi zachodniej wypadł okazale. Olimpia Grudziądz zajęła wówczas bezpieczne, szóste miejsce.
2011
Sezon 2010/11 znowu przyniósł ciekawą rywalizację grudziądzko – bydgoską, ale tym razem już na arenie ogólnopolskiej. Jeszcze nigdy piłka w mieście nad Wisłą nie stała na tak wysokim poziomie. Olimpia wywalczyła pierwszy, historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy.
2012-2013
Pierwszy sezon w I lidze był dla Olimpii dość trudny. Beniaminek do samego końca, ale skutecznie, walczył o utrzymanie. Piłkarze Marcina Kaczmarka potrafili wydrzeć punkty m.in Piastowi Gliwice i Warcie Poznań. Puchar Polski tak okazale nie wypadł, bowiem już w I rundzie lepszy okazał się Gryf Wejherowo.
Kolejny sezon rozpoczął się od kapitalnej walki w rozgrywkach Pucharu Polski. Biało – Zieloni najpierw zostawili w pokonanym polu Pogoń Szczecin, by w kolejnej rundzie, w obecności około 4000 widzów, rozprawić się z samym Lechem Poznań. Zawodnicy Tomasza Asenskiego ostatecznie odpadli dopiero w w ćwierćfinale z przyszłym Mistrzem Polski i zdobywcą krajowego pucharu – Legią Warszawą. W lidze również nastąpił progres. Grudziądzanie bez problemów zadomowili się w środku stawki, zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę.
Ten sezon przeszedł do historii także z innego powodu. Wydarzeniem na skalę światową były dwa trafienia głową…bramkarza Olimpii, Michała Wróbla. Zawodnik trafiał do siatki w doliczonym czasie meczów w Katowicach oraz Niecieczy. W tym drugim przypadku golkiper odebrał rywalom…awans do Ekstraklasy.
W 2013 roku Olimpia Grudziądz była również współorganizatorem Mistrzostw Polski juniorów, z udziałem Legii Warszawa, Ruchu Chorzów, Arki Gdynia oraz Cracovii. Cały turniej zwyciężyli Wojskowi ze stolicy.
Sezon 2014/2015 był najlepszy w piłkarskiej historii klubu, bowiem Biało – Zieloni w I lidze polskiej zajęli na koniec sezonu czwarte miejsce.