W niedziele inauguracja rundy wiosennej przy Piłsudskiego 14. Rywalem Biało-Zielonych będzie 8 drużyna 1. ligi – Chojniczanka Chojnice.
W niedziele inauguracja rundy wiosennej przy Piłsudskiego 14. Rywalem Biało-Zielonych będzie 8 drużyna 1. ligi – Chojniczanka Chojnice.
Poniżej przedstawiamy Państwu podstawowe informacje na temat najbliższego rywala grudziądzan.
O klubie…
- Pełna nazwa: Miejski Klub Sportowy „Chojniczanka” Chojnice
- Rok założenia: 1930
- Barwy: żółto-biało-czerwone
- Siedziba klubu: Mickiewicza 12, Chojnice
- Prezes: Maciej Polasik
Sztab szkoleniowy
- Trener: Mariusz Pawlak
- II trener: Rafał Wójcik
- Asystent trenera: Leszek Szank
- Kierownik drużyny: Maciej Chrzanowski
- Masażysta: Jakub Bahyrycz
Historia
Klub Sportowy Chojniczanka Chojnice zarejestrowany został 10 marca 1930 roku. Pierwszym prezesem klubu został Stanisław Karczewski. Jeszcze w tym samym roku drużyna została zakwalifikowana do rozgrywek w klasie B, w której uczestniczyły m.in.: Wisła Tczew, Unia Tczew, Bałtyk Gdynia, Amator Bydgoszcz, Czarni Nakło. Początkowo mecze odbywały się w oddalonym o trzy kilometry boisku w lasku miejskim, które było piaszczyste, nieogrodzone i dawało małe dochody. Małe środki finansowe jakimi dysponował klub przeznaczane były na opłacenie wyjazdów na mecze i zakup najpotrzebniejszego sprzętu piłkarskiego. W 1932 r. do użytku został oddany Stadion Miejski Chojniczanka 1930. Stadion usytuowany jest w centrum miasta, w związku z czym wzrosło zainteresowanie piłką nożną w Chojnicach. Zwiększyła się frekwencja na treningach, a na mecze przychodziło coraz więcej kibiców. W tym samym roku powstała także druga drużyna seniorów Chojniczanki, która ze względów finansowych rozgrywała mecze głównie z lokalnymi rywalami. W 1935 roku Chojniczanka miała szansę awansu do A klasy (odpowiednik dzisiejszej drugiej ligi). O wejściu do wyższej klasy rozgrywkowej zadecydowały baraże z Bałtykiem Gdynia. Pierwszy mecz został rozegrany w Chojnicach i zakończył się remisem 1:1. Rewanż w Gdyni również nie przyniósł rozstrzygnięcia i zakończył się wynikiem 0:0. W celu wyłonienia mistrza B klasy Okręgowy Związek Piłki Nożnej zarządził rozegranie dodatkowego meczu na neutralnym boisku w Grudziądzu. W normalnym czasie gry obie drużyny nie strzeliły bramki. W dogrywce również nie padła żadna bramka. Wówczas sędzia spotkania zadecydował, by grać do pierwszej strzelonej bramki. Strzelili ją w 135 minucie meczu piłkarze Bałtyku Gdynia. W kolejnych latach, aż do wybuchu II wojny Światowej Chojniczanka Chojnice grała w B klasie. Na okres wojny klub zawiesił swoją działalność.
Transfery – jesień 2014/2015
Przybyli:
- Damian Gałązka (Bug Wyszków)
- Rafał Grzelak (Flota Świnoujście)
- Jakub Mrozik (Cracovia)
- Damian Podleśny (Lechia Gdańsk)
- Łukasz Suchocki (Olimpia Grudziądz)
Odeszli:
- Błażej Jankowski (Hallingdal FK)
- Rafał Leśniewski (Nielba Wągrowiec)
- Błażej Radler (Raków Częstochowa)
Stadion
- Adres: Mickiewicza 12, Chojnice
- Pojemność: 3500
- Nawierzchnia: Trawiasta
- Wymiary boiska: 100 m x 68 m
- Dodatkowe wyposażenie: oświetlenie
Chojnice
Miasto i gmina, w woj. pomorskim, stolica powiatu chojnickiego. Według danych z 31 marca 2011 roku miasto miało 40 447 mieszkańców.
źródło: Chojniczanka.pl / OlimpiaGrudziadz.com / własne