Są jednym z głównych kandydatów do awansu. Przewodzą w ligowej tabeli. Cracovia Kraków, bo niej moja, Klub z tradycjami będzie najbliższym rywalem Olimpii Grudziądz. Faworyt środowego spotkania jest jeden, ale nie inaczej było jesienią obecnego sezonu.
Są jednym z głównych kandydatów do awansu. Przewodzą w ligowej tabeli. Cracovia Kraków, bo niej moja, Klub z tradycjami będzie najbliższym rywalem Olimpii Grudziądz. Faworyt środowego spotkania jest jeden, ale nie inaczej było jesienią obecnego sezonu.
Oby i tym razem nasi zawodnicy pokusili się o niespodziankę! Przedstawiamy Państwu od kuchni krótką charakterystykę najbliższego rywala.
Władze i sztab szkoleniowy
Prezes Zarządu: Janusz Filipiak
Wiceprezes: Jakub Tabiasz
Trener: Wojciech Stawowy
II trener: Marcin Gabor
Historia
Cracovia to najstarszy działający klub sportowy w Polsce. W Krakowie w piłkę nożną grywano już od lat dziewięćdziesiątych XIX stulecia, początkowo na terenie Parku Jordana, a następnie na murawie Błoń, jednak gra ta miała charakter rekreacyjny i odbywała się według dowolnego stosowania i interpretacji przepisów. Do powstania zorganizowanych klubów w Krakowie przyczynił się przyjazd drużyn ze Lwowa. Miało to miejsce 4 czerwca 1906 roku. Wtedy to odbyły się pierwsze mecze pomiędzy drużynami tych niezwykle zasłużonych dla historii polskiej piłki nożnej grodów. Do pierwszego meczu z „Czarnymi” przystąpiła drużyna „Przodowników” – uczniów najstarszych klas krakowskich gimnazjów. Drugi przeciwnik, drużyna IV lwowskiego gimnazjum, musiała rozegrać mecz z „jedenastką” wyłonioną spośród publiczności. Wydarzenie to stało się katalizatorem rozwoju krakowskiego piłkarstwa. Dla historii naszego klubu najważniejszymi są drużyna „Biało- czerwonych” (Szeligowskiego), która wzięła swoją nazwę od koszulek, które otrzymała od dr Tadeusza Konczyńskiego za zwycięstwo w „turnieju jesiennym” w 1906 roku oraz „Akademicy”. 13 czerwca tegoż roku, po ogłoszeniu w „Nowej Reformie”, odbył się pierwszy trening „Akademików”. Przed przystąpieniem do jesiennego turnieju akademicy przyjęli nazwę dla swojej drużyny – Akademicki Klub Footballowy Cracovia. Tak narodziła się legenda polskiego futbolu.
Wiosną 1907 roku połączono dwie najlepsze drużyny „turnieju jesiennego”: „Biało- czerwonych” oraz AKF Cracovię. Nowy zespół nazwę przejął od „akademików”, barwy zaś, czyli koszulki w biało-czerwone pasy, od drużyny Szeligowskiego – w taki sposób zakończył się etap budowania drużyny pierwszego Mistrza Polski.
Przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej drużyna Cracovii rozgrywała mecze głównie z drużynami z terenu Galicji, która stała się kolebką polskiej piłki nożnej, ale także wiele spotkań toczyła z drużynami z innych ziem monarchii Austro-Węgierskiej. Pierwszy taki mecz Cracovia przegrała w Opawie z Troppauer Spotverein 2:4 (1908 rok). Trzy lata później „Biało-czerwoni” zmierzyli się z uznawaną za najlepszą drużynę europejską, reprezentacją Austro-Węgier. Mimo porażki 3:6 postawa naszych zawodników pozwoliła uzyskać elitarny na owe czasy tytułu drużyny pierwszej klasy austriackiej. W roku 1913 Cracovia wygrała rozgrywki o mistrzostwo Galicji, wyprzedzając lokalną rywalkę Wisłę oraz Pogoń Lwów.
Po zakończeniu I wojny, „Pasy” wkroczyły w najlepszy okres w swojej blisko stuletniej historii. Rozpoczęło się od mistrzostwa okręgu krakowskiego w 1920, aby w następnym roku zwyciężyć w toczonych po raz pierwszy rozgrywkach o mistrzostwo Polski.
Tradycja i ostatnie wartości Cracovii
Ponad stuletnia tradycja Cracovii, najstarszego polskiego klubu sportowego, to historia nierozerwalnie związana z historią Polski. Tradycja ta wyraża się w biało-czerwonych barwach klubu, które niosą za sobą opowieść o patriotyzmie, szacunku dla historii oraz wartości klubowych. Patriotyzm i tradycja, wpisane w klub sportowy Cracovia, łączą się bezpośrednio z otwartością, tolerancją i szacunkiem dla innych kultur i narodowości. To jest wyjątkowa filozofia, która wśród społeczności Cracovii jest przekazywana kolejnym pokoleniom już od stu lat. Tradycje Cracovii, rozwijane zarówno w latach świetności, jak i w latach chudych, często wpisują się także w prywatne historie jej sympatyków. Dbając o te wartości i poprzez własną postawę wspólnie kształtujemy przyszłość.
Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Szczere emocje prawdziwie zbliżają ludzi, umożliwiają im wzajemne poznawanie, niezależnie od tego, czy mówimy o radości czy smutku, fascynacjach, miłości czy przyjaźniach. Emocje to prawdziwe motory naszego życia. Widowiska sportowe są wspaniałym kontekstem do wyrażania prawdziwych i nieskrępowanych uczuć i emocji. Mówiąc o pozytywnych emocjach, związanych z sympatyzowaniem klubom sportowym, staramy się również zrozumieć, jakie są źródła emocji destruktywnych, takich jak agresja oraz jak im zapobiegać i jak na nie reagować. Kontrastujące barwy bieli i czerwieni doskonale oddają specyfikę emocjonalnego podejścia do życia. Społeczność Cracovii wspólnie buduje mapę pozytywnych emocji. Emocji, które zbliżają ludzi.
Obiekt
Na wydzierżawionych od konwentu Panien Norbertanek „łąkach zwierzynieckich” powstał w 1912 roku według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego „Park Gier Klubu Sportowego Cracovia”. Otwarto go meczem z lwowską Pogonią 31 marca 1912. Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności (zebrano 8 200 koron), całość kosztowała 20 tysięcy. Jednocześnie obok powstało drugie boisko, treningowe.
W 1936 stadion otrzymał imię marszałka Polski Józefa Piłsudskiego – Naczelnik, przynajmniej dwukrotnie, odwiedził stadion „Cracovii”. W 1917 roku oglądał Pasiaków grających z drużyną I Pułku Piechoty Legionów, 4 lata później z budapeszteńskim „Vasasem”. Po II wojnie Światowej stadion nosił imię sławnego prezesa klubu, a także PZPN, dr Edwarda Cetnarowskiego. W końcu lat czterdziestych obie nazwy, stara i nowa, zniknęły ze stadionu i z papierów klubowych.
Stadion „Cracovii” (przekazany Stowarzyszeniu w 1951 roku), chociaż w mocno zmienionym kształcie, przetrwał do dziś. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Po pożarze w 1966 roku rozpoczęto przebudowę stadionu. W latach 1968 oraz 1969 powstał tor kolarski oraz trybuny z miejscami siedzącymi. Zniknęły m. in. korty tenisowe, na których terenie działało letnie kino oraz wesołe miasteczko.
Do przebudowy stadion liczył 6500 miejsc siedzących (1 100 pod dachem), w tym 350 miejsc dla kibiców przyjezdnych. Inauguracja oświetlenia (1400 luxów), nastąpiła przed meczem z Odrą Wodzisław, 21 sierpnia 2004 roku. Wymiary płyty boiska 105 x 68 metrów.
Struktura
Sportowa Spółka Akcyjna Miejski Klub Sportowy Cracovia powstała w 1997 roku. Kluczowym momentem dla jej przyszłości okazała się data 24 stycznia 2003, kiedy to dotychczasowy sponsor drużyn piłkarskiej i hokejowej – ComArch S.A. w osobie Pana Prezesa Zarządu Janusza Filipiaka, podpisał, wraz z Prezydentem Miasta Panem Jackiem Majchrowskim, list intencyjny, w myśl którego, Comarch objął pakiet 300 000 akcji MKS Cracovia SSA załączną kwotę 3 milionów złotych, uzyskując 28% udziałów w Spółce. Nie stałoby się tak gdyby nie wysiłek wielu ludzi związanych z Cracovią. Szczególne zasługi należy przypisać Grupie 100 na czele z Pawłem Misiorem i Dariuszem Mrozem oraz Kołu Sympatyków. Od tego momentu rozpoczyna się marsz drużyn futbolowej i hokejowej w górę ligowych tabeli. W maju 2004 roku Zarząd Comarch S.A. podjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania finansowego w MKS. Decyzją Rady Miasta Krakowa z dnia 15 czerwca 2004, dokapitalizowano Spółkę przez nową emisję akcji o wartości 4 milionów złotych. Udział Comarchu w SSA wzrósł do 49%. W grudniu 2011 roku Spółka została ponownie dokapitalizowana kwotą 16 mln złotych, w efekcie czego kapitał zakładowy wzrósł do 18 420 100, 00 zł. Kolejna dokapitalizacja miała miejsce w lutym 2013 roku, przez co kapitał zakładowy powiększył się do poziomu 19 560 100, 00 zł. W rezultacie Comarch S.A. jest posiadaczem 62.16% akcji w kapitale zakładowym MKS Cracovia SSA uprawniających do 62.16% głosów na WZA spółki.
Kraków
Miasto położone na prawach powiatu w południowej Polsce, drugie w Kraju pod względem ilości mieszkańców. Położone jest nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki.
źródło: GKSOlimpia.com / cracovia.pl / własne